דדפול 2 – מצחיק, עצבני ומופרע מתמיד

"דדפול", שיצא לאקרנים ב-2016, פשוט העיף אותנו באוויר. הסרט התבסס באופן די רופף על הדמות הכי פרועה מהיקום של מארוול, או אפילו הכי פרועה אבר: שכיר חרב בשם וייד וילסון שעובר טיפולי מוטציה נסיוניים, במטרה להתגבר על סרטן סופני שהתגלה אצלו. אלו הופכים אותו לגיבור על מצולק, עם יכולת ריפוי עצמי ובעיקר אי שפיות מסוימת,…

"דדפול", שיצא לאקרנים ב-2016, פשוט העיף אותנו באוויר. הסרט התבסס באופן די רופף על הדמות הכי פרועה מהיקום של מארוול, או אפילו הכי פרועה אבר: שכיר חרב בשם וייד וילסון שעובר טיפולי מוטציה נסיוניים, במטרה להתגבר על סרטן סופני שהתגלה אצלו. אלו הופכים אותו לגיבור על מצולק, עם יכולת ריפוי עצמי ובעיקר אי שפיות מסוימת, שפה גסה ויכולת לרפרר כל טקסט תרבותי מהעשורים האחרונים ממש כאילו היה דמות ב"איש משפחה".

דדפול 2 | © 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation. MARVEL © 2018 MARVEL

דדפול 2 | © 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation. MARVEL © 2018 MARVEL

למרות שהציפיות מהסרט הראשון לא היו גבוהות מדיי, היה בו בפועל את כל מה שאפשר לצפות לו מסרט קומיקס פורץ דרך. הוא היה עמוס באלימות גרפית, בקללות ובסקס, והראה שגם סרט קומיקס יכול להחזיק בדירוג R ועדיין להצליח בגדול בקופות: זהו למעשה סרט ה"מבוגרים" המצליח מאז ומעולם ברחבי העולם, והשני בדירוג זה בארצות הברית אחרי הסרט ההוא של מל גיבסון על ישו. הסרט הציג לעולם סוף סוף את הכישרון העצום והחוש הקומי המפותח של ריאן ריינולדס, שהיה במשך שנים על תקן כישרון גדול בפוטנציה שפשוט בוחר תפקידים גרועים ומצליח לעצבן בלא מעט מהם. הסרט קרע אולמות שלמים מצחוק, היה מודע לעצמו בקטע טוב והציג אחלה אקשן. בטח אם לוקחים בחשבון שהתקציב שלו עמד על כ-58 מיליון דולר בלבד, סכום צנוע באופן יחסי לסרטי קומיקס. למען השם, התקציב של "הנוקמים: מלחמת האינסוף" משנה שעברה מוערך בכמעט 400 מיליון דולר.

דדפול 2 | © 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation. MARVEL © 2018 MARVEL

דדפול 2 | © 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation. MARVEL © 2018 MARVEL

דדפול 2 – גדול יותר, מצחיק יותר, שפוי פחות

עכשיו דדפול חוזר, כשהפעם הציפיות של המבקרים ושל הקהל גבוהות הרבה יותר. את מושכות הבימוי הפעם קיבל דיוויד ליץ' ("ג'ון וויק", "פצצה אטומית"), כשהסיבה ככל הנראה היא חילוקי דעות אומנותיים בין ריינולדס לבין במאי הסרט הראשון, טים מילר. מילר רצה לפי הדיווחים גרסה שפויה יותר, ריינולדס התעקש לשמור על הצד הפרוע – ומול דדפול אין כנראה הרבה סיכוי, במרקע או מחוצה לה. ריינולדס עצמו לא רק סוחב את "דדפול 2" על כתפיו, אלא גם הפיק אותו והיה חלק מצוות הכותבים. התקציב ביחס לסרט הראשון עלה לכ-110 מיליון דולר. זה אומר בעיקר שהסרט הוא קצת גדול יותר ובומבסטי יותר.

אחרי התפתחות עלילתית בתחילת "דדפול 2" שלא נחשוף אותה, אבל נציין שהיא קשורה לאחת הדמויות המרכזיות שלמדנו להכיר בסרט האוריג'ין, מגיע דדפול למצב של ייאוש ואפילו מנסה לסיים את חייו. אממה, בעקבות חיזיון שיש לו הוא מבין שיש עוד כמה משימות להשלים. הוא אוסף חבורה של גיבורים לא מוצלחים ומתאחד מחדש עם דמויות מוכרות מהסרט הראשון כדי להציל נער בעייתי עם כוחות על המכונה "אגרוף אש" (ג'וליאן דניסון הזכור מ"המצוד אחר חיות הבר" המעולה) מידיו של מוטנט קטלני בעל יכולת חזרה בזמן (ג'וש ברולין). בהמשך מתברר שדברים הם לא ממש כפי שהם נראים, ואפילו עולות כמה דילמות מוסריות הנשזרות בין ים של בדיחות, קללות, מכות, פיצוצים, אפקטים, סלואו מושנס והומור עצמי.

דדפול 2 | דדפול 2 | © 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation. MARVEL © 2018 MARVEL

דדפול 2 | © 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation. MARVEL © 2018 MARVEL

זה לא שהדבר המרכזי ב"דדפול 2" הוא העלילה. אל תצפו כאן לדמויות משנה מורכבות מדי, גם אם בהחלט יש כמה הברקות. בראש הדמויות החדשות בולטת "דומינו" (זאזי ביטס, "אטלטנה"), גיבורת על שהכוח העיקרי שלה הוא פשוט שהיא מפוצצת בטונות של מזל. חלק מהמהלכים שמתרחשים לאורך הדרך יזכירו לכם סרטי קומיקס אחרים, אחרים יקחו אתכם למחוזות הוליוודיים אחרים (מישהו אמר "לופר"?). יש בעלילה גם חורים וקיצורי דרך. לכמה מהפגמים העלילתיים דדפול שלנו מודע בעצמו, כך שהוא מחליט לשבור שוב את "הקיר הרביעי" ולרדת על התסריטאים. יש שיטענו שהבדיחות כאן לא פוגעות במטרה תמיד ושחלקן חוזרות על עצמן, אבל עדיין מדובר בסרט שיש בו המון רגעים מצחיקים בטירוף.

דדפול 2 | דדפול 2 | דדפול 2 | © 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation. MARVEL © 2018 MARVEL

דדפול 2 | © 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation. MARVEL © 2018 MARVEL

השורה התחתונה היא שלחובבי הז'אנר מומלץ שלא לפספס את "דדפול 2". הסטייל, הקצב המהיר, סצנות האקשן, החוש הקומי המפותח של ריינולדס, הרפלקסיביות והמון רפרנסים תרבותיים מענגים הופכים את המסע למהנה מתחילתו ועד סופו (ואל תפספסו את סצנת הקרדיטים, שהיא הפעם מוצלחת אפילו בסטנדרטים של מארוול). אוהבי הסרט הראשון, וחובבי אקשן מופרע וחסר גבולות בכלל, צפויים לעוף גם על ההמשכון ולקבל דרכו אסקפיזם טהור. ומי שלא? יש לו עסק עם דדפול.

אז יאללה תנו סלטה אחורית לכיוון חבילת הסרטים שלנו!

[נכתב ע"י ליאור פרג' ❤]