עם כוח גדול באה אחריות גדולה: הוויקינגים חוזרים לכבוש את המסך (והעולם) בפעם האחרונה

אם צריך להצביע על נושא מרכזי אחד שמקשר בין ההתרחשויות הסוערות במיתולוגיה הוויקינגית, אין ספק שמדובר במאבק על כוח. האלמנט הזה עומד מהרגע הראשון גם בבסיס "ויקינגים", הדרמה ההיסטורית ששמה במוקד את מסעות הכיבוש של הלוחמים הנורדיים. חמש העונות שעברנו עם הסדרה, כללו לא מעט תככים ומזימות שלכולם מטרה משותפת – להרחיב את האזור שבשליטת…

אם צריך להצביע על נושא מרכזי אחד שמקשר בין ההתרחשויות הסוערות במיתולוגיה הוויקינגית, אין ספק שמדובר במאבק על כוח. האלמנט הזה עומד מהרגע הראשון גם בבסיס "ויקינגים", הדרמה ההיסטורית ששמה במוקד את מסעות הכיבוש של הלוחמים הנורדיים. חמש העונות שעברנו עם הסדרה, כללו לא מעט תככים ומזימות שלכולם מטרה משותפת – להרחיב את האזור שבשליטת הוויקינגים, לבזוז אוצרות ולבסס את מעמדם הבלתי מעורער כמנהיגים. במילים אחרות, בין אם צפיתם בה מהפרק הראשון ובין אם הצטרפתם בהמשך, כנראה שמהר מאוד כבר הפסקתם לספור את כל הפשיטות והקרבות העקובים מדם.

 

 

רגנאר לות'ברוק (טרוויס פימל), שסיפורי הפשיטות שלו עמדו במרכז העונות הראשונות, כבר ציין בעבר ש"כוח מושך את הגרוע מכל ומשחית את הטוב ביותר". בעונה הרביעית הוא אמנם סיים את מסעו האישי ומצא את מותו מוקדם מהצפוי, אבל ההשפעה הממכרת שהוא דיבר עליה נשארה איתנו. למעשה, היא עמדה בבסיסן של רוב הבריתות, הבגידות האכזריות ושביתות הנשק שהתרחשו בסדרה מאז.

 

בחלק הראשון של העונה השישית והאחרונה, שחוזרת אלינו עם עשרה פרקים חדשים, אנחנו ממשיכים ללוות את בניו של רגנאר. עם זאת, למרות שהיא עומדת בסימן התחלות חדשות, אי אפשר לנתק אותה מקרב האחים המפורסם שסיים את העונה הקודמת. הקרב שהוביל לניצחונו של ביורן (אלכסנדר לודוויג) על פני איבר (אלכס הוג אנדרסן), הופך את ביורן למחליפו של השליט העריץ שצריך במקביל גם למלא את נעליו הגדולות (מאוד) של אביו. מטבע הדברים, ביורן מגיע למעמדו החדש עם תוכניות גדולות לעתיד, אלא בפועל, כמו שהנחנו, שזה ממש לא הולך להיות פשוט.

 

איך זה ייגמר? הצטרפו עכשיו לסטינג

 

הילד הצעיר שהפך לגבר נחוש לאורך הסדרה, שואף עכשיו להשיג את מטרותיו בעזרת תמיכתה של אימו לגרטה (קת'רין וויניק). הבעיה היא שללגרטה יש תוכניות אחרות לגמרי. בנוסף, אי אפשר שלא לתהות אם המשפט של רגנאר על כוח יהיה תקף גם לגבי בנו, ואם יש סיכוי שנגלה ביורן חדש שמשתיק את הצד המוסרי שבו ועובר שינויים שיגרמו לו להידמות לאיבר יותר מתמיד. "אני רוצה להיות עצמי, אני רק לא בטוח איך" הוא אומר בסוף הפרק הראשון, ומתלבט אם מה שיגדיר אותו כמלך הם ההבדלים בינו לבין אביו ואולי דווקא הדמיון שלו אליו.

 

ובזמן שאח אחד זוכה בכוח, אח אחר טועם מחיים שונים מאלו שהכיר בעבר. המסע האישי שאיבר עובר מפגיש אותנו עם אחד משלושת העולמות החדשים בהם הסדרה מתמקדת ועם השליט שלו, נסיך ויקינגי שנודע בשם "אולג הנביא". בתחילת הדרך, נראה שאולג מצליח לזעזע את איבר בהתנהגותו האכזרית וחסרת המעצורים. ועם זאת, מהר מאוד השניים מגלים שהם נושאים בעול משותף בכל הנוגע לתחושות שלהם כלפי השפלה ומעשי בגידה.

 

 

עם כל כך הרבה אירועים כבר בתחילת העונה, קל לנחש שצפוי לנו מסע מטלטל בהמשך שלה. נוסף להתרחשויות בחייהם של איבר וביורן, העונה האחרונה של "ויקינגים" צפויה להפגיש אותנו גם עם שלל דמויות מהעונות הקודמות, בהן טורבי, אלפרד הגדול ואמה. לזה יש להוסיף את הנסיעה של אובה וטורבי לאיסלנד, במטרה לחשוף את התעלומה סביב היעלמותו של פלוקי בעונה שעברה.

 

מעטות הן הסדרות שמצליחות לבדר, להעז ולהשאיר את הצופים במתח אמיתי גם אחרי חמש עונות. כך שהפורמט שגרם לנו להתאהב בדרמות תקופתיות, מוכיח שאפשר גם אחרת. הפרידה הסופית מהוויקינגים שלנו תתקיים רק בחלקה השני של העונה, שבהתאם למה שחווינו בעונות הקודמות עשוי לקרות רק בעוד כשנה. ועם זאת, כמות השאלות רק הולכת וגדלה ככל שהמסע מתקרב לסיומו.

 

כיצד צפוי להיראות המשך המסע של איבר? האם ההחלטות של ביורן כמלך הולכות להתנקם בו? ומה לגבי אימא שלו, שהביעה רצון לפרוש לחיים שלווים יותר אבל ייתכן שעוד תפתיע אותנו בהמשך? אם עדיין לא צפיתם בפרקים שפותחים את חלקה הראשון של העונה ומהווים את אקורד הסיום לסדרת מופת מצוינת – זו לגמרי ההזדמנות להשלים את החסר. אנחנו כבר ממתינים לתשובות (ושאלות נוספות) בפרקים הבאים.