"חומריו האפלים" מספקת הצצה לעולם מסתורי שאי אפשר להוריד ממנו את העיניים

תארו לעצמכם מה היה קורה אם הייתם חיים בעולם שבו המשפט "לראות אל תוך הנשמה" היה מקבל צורה אמיתית. אם הייתם יכולים לראות את הנשמה שלכם ואפילו לדבר איתה כבר מילדות, והיא הייתה מלווה אתכם לכל מקום, עוברת אתכם את מסע ההתבגרות, ומתעצבת לצידכם לאורך השנים. העולם הזה, שדומה במידה רבה לעולם שלנו אבל גם…

תארו לעצמכם מה היה קורה אם הייתם חיים בעולם שבו המשפט "לראות אל תוך הנשמה" היה מקבל צורה אמיתית. אם הייתם יכולים לראות את הנשמה שלכם ואפילו לדבר איתה כבר מילדות, והיא הייתה מלווה אתכם לכל מקום, עוברת אתכם את מסע ההתבגרות, ומתעצבת לצידכם לאורך השנים. העולם הזה, שדומה במידה רבה לעולם שלנו אבל גם שונה ממנו, מבוסס על הטרילוגיה המצליחה שכתב פיליפ פולמן ומקבל חיים משל עצמו בסדרת הפנטזיה החדשה מבית BBC ו-HBO.

 

 

הצורה של כל נשמה בעולמו של פולמן מגולמת על ידי בעל חיים או "דמון", שמציג את מאפייני האופי הבולטים של האדם אותו הוא מלווה. בדיוק כמו שכל אדם משתנה לאורך ילדותו עד שהוא הופך לאדם הבוגר שהוא, כך גם הנשמה של כל אחד מתעצבת סופית רק כשהוא מגיע לבגרות מלאה. כתוצאה מכך, אצל ילדים הדמון משנה את צורתו לעתים תכופות, וההתקבעות שלו מסמלת את סיום טקס ההתבגרות והעובדה שמדובר בנשמה של אדם בוגר.

 

אנחנו מגלים את העולם הייחודי הזה דרך עיניה של ליירה בלאקווה בת ה-12 (דפני קין, שהתגלתה בסרט "לוגאן", שבו כיכבה לצד יו ג'קמן), שמתרוצצת ברחבי קולג' גורדון שבאוקספורד ביחד עם חברה הקרוב רוג'ר פרסלואו והדמון שלה פאנטליימון. ליירה גדלה בקולג' כל חייה, אחרי שהובאה אליו על ידי הדוד שלה הלורד עזריאל (ג'יימס מקאבוי) כשהיא עדיין תינוקת, מכיוון שלטענתו מדובר במקום היחיד בו היא יכולה לגדול בביטחון. מהי הסכנה שצפויה לליירה ומי מנסה לפגוע בה? את זה עוד נגלה בהמשך.

 

יוצאים איתנו להרפתקה? >> הצטרפו עכשיו לסטינג

 

המסע הגדול של ליירה (ושלנו) מתחיל ברגע שהיא מגלה שרוג'ר וילד נוסף בשם בילי נעלמים. ההיעלמות הבלתי צפויה של אחד מהאנשים היקרים לה, גורמת לה להגיע ללונדון בתור העוזרת של מריסה קולטר (רות' וילסון), במטרה למצוא תשובות בנוגע למקום הימצאו. נוסף לדמון הנאמן, מי שנמצא שם כדי לעזור לה הוא גם האלתיומטר, מצפן זהוב שנועד לגלות את האמת. ליירה מבינה שלא מדובר במקרה יחיד אלא בתופעה מסתורית של חטיפת ילדים מרחבי המדינה, אבל נקלעת לתסבוכת שמעמידה את המשך המסע שלה בסימן שאלה גדול.

 

 

חשוב להדגיש, שלמרות שהגיבורה הראשית שלנו היא ילדה, "חומריו האפלים" היא לא סדרה חביבה שמותאמת לבני נוער במובן הקלאסי של המילה. אם לדייק – אפשר לומר שבדיוק כמו הגיבורים שלה, שנמצאים על התפר שבין ילדות לבגרות, גם הסדרה נמצאת בנקודת החפיפה שבין שני קהלי היעד. בספרי הטרילוגיה, אותם פולמן עצמו ייעד במקור למבוגרים, מוצגים רעיונות מורכבים שנוגעים בתאוריית היקומים המקבילים, ומתנהלים מאבקים סוערים ששמים בסימן שאלה את הדת הממסדית ואת השפעתה על הפרט ועל מוסדות המדינה. במילים אחרות, לא העלילה הקלאסית לדור הצעיר.

 

מאחר שהעיבוד הטלוויזיוני מצליח להישאר נאמן לרוב הרעיונות הללו, הוא מעלה סוגיות שסדרות פנטזיה אחרות עשויות להימנע מהן, ולכן מצליח לרתק גם צופים מבוגרים. כל זה, מבלי לוותר על חווית צפייה מהנה, שהיא לא דבר מובן מאליו כשמדובר בעולם מורכב כל כך. למרות שלעתים קשה להציג על המסך הקטן יקום שונה מבלי לפספס את הפרטים הקטנים, משמח לראות שהפעם ההימור היה מוצלח. "חומריו האפלים" מקימה לתחייה יקום עשיר באופן סוחף ומוצלח, שלא נופל לרגע מסטנדרטים שמציבים סרטי קולנוע. כך שאם גם אתם, בדיוק כמונו, מכורים לקסם של סדרות פנטזיה – מדובר ללא ספק בסדרה הבאה שאתם חייבים לעצמכם.